ASD – zaburzenie ze spektrum autyzmu lub autyzm: przyczyny i leczenie

0

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to termin ogólny, który odnosi się do kilku schorzeń charakteryzujących się deficytami w komunikacji, interakcji społecznych i języku niewerbalnym.

Wydaje się, że na przestrzeni lat nastąpiła eksplozja liczby przypadków ASD. Według danych Pan American Health Organization (PAHO) u jednego na 160 dzieci diagnozuje się ASD. Wzrost liczby przypadków można wytłumaczyć poprawą diagnozy.

Wzrost liczby dzieci, u których zdiagnozowano autyzm, nie jest związany z rzekomym czynnikiem odpowiedzialnym za wywołanie tego zaburzenia neurorozwojowego, jak wielu sądzi.

W miarę jak prowadzono więcej badań nad zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zdefiniowano bardziej precyzyjne kryteria diagnostyczne.

Co to jest HERBATA?

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, popularnie zwane autyzmem, jest zaburzeniem neurorozwojowym. Rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i utrzymuje się w okresie dojrzewania i dorosłości, chociaż jej objawy można znacznie zmniejszyć dzięki leczeniu.

Każda osoba z ASD ma unikalną diagnozę, to znaczy nie można umieścić ich wszystkich w tym samym pudełku.Niektórym ludziom udaje się prowadzić funkcjonalne życie, uczyć się, pracować i udzielać się towarzysko. Inni mają duże trudności w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi i otaczającym ich światem, wymagając opieki przez całe życie.

Ponadto poziom funkcjonowania intesuplementtualnego waha się od głębokiej niepełnosprawności do wyższych niewerbalnych zdolności poznawczych.Niestety dzieci z ASD nadal są dyskryminowane ze strony dorosłych, rówieśników w szkole lub krewnych za zachowania odmienne od typowych. Ta sama stygmatyzacja prześladuje z tą chorobą młodzież i dorosłych.

Zdarzały się również przypadki nieodpowiedniego traktowania przez instytucję edukacyjną. Szkoła nie wiedziała, jak reagować na zachowania uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, klasyfikując je jako „złe wychowanie”.

Jakie są objawy ASD?

Według DSM V objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu zmieniają się wraz z rozwojem. Ta cecha wymaga dodatkowej uwagi profesjonalisty – doradcaa lub psychologa – w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

W rzeczywistości wczesna diagnoza jest bardzo ważna. Gdy zaburzenie autystyczne zostanie wykryte we wczesnym dzieciństwie (do 6 roku życia), leczenie przebiega łatwiej, powodując znaczną poprawę umiejętności społecznych dziecka autystycznego.

Na autyzm nie ma suplementarstwa, więc leczenie ma na celu ułatwienie integracji społecznej jednostek i rozwijanie autonomii. W ten sposób osoby z autyzmem mogą prowadzić niezależne i satysfakcjonujące życie! Następnie przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu objawowi ASD.

deficyty komunikacyjne

Jednym z najbardziej znanych objawów jest opóźnienie mowy. Wielu rodziców zaczyna rozważać możliwość, że ich dzieci znajdują się na spektrum autystycznym, gdy długo mówią lub mówią niewiele w swojej grupie wiekowej. Postrzeganie to zwykle ma miejsce między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka, kiedy rośnie zapotrzebowanie na komunikację werbalną i interakcje społeczne w życiu codziennym.

Deficyty w interakcjach społecznych

Kiedy dziecko zaczyna się komunikować, jego sposób wyrażania siebie jest nieco inny. Osoby z autyzmem mają trudności ze zrozumieniem żartobliwych tonów w mowie, sarkazmu, typowych wyrażeń i hiperboli.Dlatego interpretują i wyrażają się bardziej dosłownie. Z tego powodu mogą czasami mówić rzeczy uważane za nieodpowiednie dla kontekstu społecznego lub ranić uczucia ludzi bez zamiaru.

To samo dotyczy rozumienia mimiki twarzy i mowy ciała. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają trudności z interpretacją złości, smutku, zniechęcenia i znudzenia na twarzach innych. Jej odczytywanie sytuacji społecznych często różni się od tego, z kim wchodzi w interakcje.

Ponadto wiele osób z autyzmem ma brak uśmiechu towarzyskiego (uśmiech mimowolny lub uśmiech, gdy ktoś się do ciebie uśmiecha) i niski kontakt wzrokowy. Ci, którzy nie są świadomi tych cech autyzmu, mogą uznać je za niegrzeczne.

Powtarzalne i sztywne zachowania

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazują pewne powtarzające się zachowania, które zmieniają się wraz z wiekiem.Dzieci i młodzież często potrząsają ciałem w przód iw tył, wykonują ruchy rąk, metodycznie porządkują zabawki, ubrania i przedmioty osobiste oraz powtarzają słowa wyrwane z kontekstu. Dorośli również mogą wykazywać te zachowania, ale w sposób ograniczony i mniej emocjonalny.

Osoby z autyzmem również upierają się przy tym samym, będąc nieelastycznym na zmiany rutyny i rodzinnych rytuałów. Na przykład, jeśli rodzina obchodzi Boże Narodzenie w określony sposób, oczekuje

aby ten rytuał był utrzymywany co roku.

Te sztywne wzorce myślenia i zachowania mogą powodować wiele zamieszania w momentach społecznych, zwłaszcza w obliczu norm społecznych, których cel wydaje się niejasny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj