Jakie terapie są wskazane w leczeniu osób z autyzmem?

0

Autyzm to stan zdrowia, którego nie można uogólniać, ponieważ każdy pacjent ma swoją specyfikę. Z tego powodu eksperci wolą określać to zaburzenie jako ASD (zaburzenie spektrum autyzmu). Takie różnice spowodowały istnienie szeregu terapii wskazanych do leczenia osób z autyzmem.

Multidyscyplinarność to kolejna ważna cecha, jeśli chodzi o ASD, ponieważ terapie wskazane w leczeniu autyzmu obejmują doradcay, logopedów, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, psychologów, pedagogów i nauczycieli.

Takie interwencje są niezbędne do poprawy komunikacji i koncentracji osób z ASD. Ważne jest również, aby zawierały lub zastępowały problematyczne stereotypy zdrowszymi. Oprócz pomocy w radzeniu sobie z innymi możliwymi schorzeniami, zawsze myśląc o zapewnieniu lepszej jakości życia i dobrego samopoczucia.

PATKA

W tym sensie jedną z głównych terapii wskazanych w leczeniu osób z autyzmem jest obecnie ABA (Applied Behaviour Analysis), interwencja, która okazała się najskuteczniejsza.

Stosowany u pacjentów z ASD od lat 80. ABA polega na intensywnym nauczaniu umiejętności niezbędnych do usamodzielniania się i osiągania jak najlepszej jakości życia. Zdefiniowany jako „bezbłędne uczenie się”, zasadniczo działa na rzecz wzmacniania pozytywnych zachowań.

NAUCZYĆ

Inną metodą nauczania szeroko stosowaną u osób z ASD jest TEACCH (Leczenie i edukacja dla autystów i dzieci z deficytami komunikacyjnymi).Stworzony pod koniec lat 60. w Stanach Zjednoczonych, został przyjęty przez kilku profesjonalistów do pracy nad problemami związanymi z komunikacją i nauczania umiejętności autystycznych.

Jest to również metoda behawioralna, ale zasadniczo skierowana do środowiska pedagogicznego, które musi zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do organizacji i struktury wizualnej.

Wśród celów tego narzędzia, poza umożliwieniem osobom z autyzmem zachowania jak najbardziej funkcjonalne i niezależne, jest promowanie odpowiedniej opieki także dla członków rodziny i innych osób żyjących z osobami z autyzmem.

PECS

Nadal na liście terapii wskazanych w leczeniu osób z autyzmem znajduje się PECS (Image Exchange Communication System). Opracowany w USA w 1985 roku, po raz pierwszy został użyty w Delaware Autism Program.

Jest to alternatywna metoda komunikacji dla osób, które nie potrafią mówić, ale jako formę rozmowy wskazują liczby. Użytym materiałem są karty z figurami, które przedstawiają przedmioty i sytuacje, których dziecko używa do wyrażenia tego, czego chce.

Następnie system zaczyna uczyć rozróżniania obrazów i łączenia ich w zdania. Na późniejszych etapach pacjenci uczą się odpowiadać na pytania i komentować.

TERAPIA MOWY

Terapia logopedyczna jest jedną z podstawowych terapii pomagających w procesie rozwijania komunikacji werbalnej dla osób z autyzmem. Podczas zajęć z logopedą wykonywanych jest kilka ćwiczeń, w tym gry i zabawy, które mogą pomóc dziecku poszerzyć jego słownictwo i poprawić intonację głosu.

W przypadku ciężkiego i umiarkowanego autyzmu może być konieczne zastosowanie alternatywnych metod komunikacji, takich jak PECS. Dlatego ocena patologii mowy i języka jest ważna dla opracowania specyficznej pracy dla każdego pacjenta.

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia należy również do terapii wskazanych w leczeniu osób z autyzmem. Fizjoterapeuta pracuje bezpośrednio nad zdolnościami motorycznymi osoby z ASD, aby rozwijać i poprawiać podstawowe funkcje, takie jak chodzenie, siedzenie, stanie, zabawa, toczenie się, dotykanie przedmiotów, raczkowanie i ogólnie poruszanie się.

Kolejną fundamentalną rolą Fizjoterapii jest to, że nabyte umiejętności pomogą również w interakcji dziecka z rówieśnikami, ponieważ gdy w pełni opanowało swoje zdolności motoryczne, będzie mogło angażować się w gry i bawić się z większą pewnością i bezpieczeństwem …

TERAPIA ZAJĘCIOWA

Terapia zajęciowa to kolejny obszar wiedzy skupiony na leczeniu osób z ASD.Terapeuta zajęciowy dziecka stara się pracować w trzech głównych obszarach: czynności życia codziennego, czynności związane ze szkołą i czynności związane z zabawą. Celem jest pomoc osobie z autyzmem w usamodzielnieniu się i poprawie jakości życia w domu iw szkole.

Wśród wielu umiejętności, które może promować OT, jest chodzenie do łazienki, ubieranie się, mycie zębów, czesanie włosów, zakładanie butów i samotne jedzenie.Terapia Zajęciowa wspiera również rozwój umiejętności motorycznych potrzebnych do pisania lub cięcia nożyczkami; stymuluje szeroką koordynację ruchową i równowagę; i pomaga w percepcji

umiejętności, takie jak rozróżnianie kolorów, kształtów i rozmiarów.

TERAPIA MUZYCZNA

Z kolei muzyka pomaga dziecku autystycznemu zrozumieć emocje, zwiększając jego interakcję z otaczającym go światem. Celem nie jest nauka śpiewu czy gry na instrumentach.

Najważniejszą rzeczą jest umiejętność słuchania i wyrażania siebie poprzez dźwięki, które te instrumenty mogą wytwarzać, a także poprzez ruchy taneczne, na przykład w luźnej atmosferze.

TERAPIA JAZDY

Z drugiej strony terapia koni jest bardzo przydatna, aby poprawić reakcję organizmu, gdy dziecko znajduje się na zwierzęciu. Wspomaga również koordynację ruchową, kontrolę oddechu i rozwój autystycznej pewności siebie.

suplementy

Chociaż nie ma konkretnych środków na leczenie i wyleczenie ASD, doradca może przepisać, oprócz wyżej wymienionych terapii wskazanych w leczeniu osób z autyzmem, suplementy zwalczające objawy, które bezpośrednio wpływają na jakość życia pacjenta. Wśród tych objawów są agresja, nadpobudliwość, kompulsywność, trudności w radzeniu sobie z frustracją, lękiem, depresją i zaburzeniami snu.

JEDZENIE

Ważne jest, aby dieta dzieci z ASD była zróżnicowana i bogata w witaminy i minerały, które zapewniają ich zdrowy rozwój. Dzieje się tak dlatego, że osoby z autyzmem bardzo często mają zmiany w nawykach żywieniowych, są w stanie częściej odmawiać jedzenia ze względu na konsystencję, smak lub zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj