DrOmnibus

0

Przy okazji wystąpienia Bogumiły Matuszewskiej, CEO DrOmnibusa na konferencji InternetBeta wraz z Pawłem Jarmołkowiczem CEO Harimaty, przybliżamy najnowsze dokonania naszego Partnera. Temat wystąpienia to „„Nowe technologie w diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju lub zachowania”

Nasz nieoceniony Partner – StartUp Harimata – odniósł ogromny sukces na polu diagnozy spektrum autyzmu. Dzięki przeprowadzonym badaniom na ponad 80 dzieciach, Harimata uzyskała wyniki, które mogą całkowicie zmienić oblicze diagnostyki!

Zaczęło się od pomysłu, aby  sprawdzić czy po sposobie używania komputera, można stwierdzić czy korzysta z niego dorosły czy dziecko. Rezultat sprawił, że nasz partner postanowił pójść o krok dalej i sprawdzić czy w podobny sposób można określić płeć użytkownika oraz jego stan emocjonalny. Po uzyskanych, pozytywnych wynikach powstał pomysł, żeby technologię wykorzystać w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Harimata nie chciała jednak, by ich praca służyła tylko lepszemu targetowaniu reklam. Chcieli, by ich technologia mogła pomagać ludziom. Postanowili zatem więc pójść jeszcze dalej w badaniu użytkowania smartfonów oraz tabletów i sprawdzić czy da się na tej podstawie analizować wzorce behawioralne związane z zaburzeniami rozwojowymi i psychicznymi.

Team Harimaty zdecydował, aby w pierwszej kolejności opracować narzędzie wspierające diagnozę spektrum autyzmu. Stało się tak głównie z powodu rosnącej  liczby dzieci, u których diagnozuje się to zaburzenie rozwojowe. Jak już wiadomo – im wcześniejsza diagnoza i interwencja, tym większe szanse na samodzielne życie. Dlatego właśnie opracowanie narzędzia wspierającego diagnozę u dzieci w wieku 1,5-2 letnich jest tak ważne. Harimata dostosowała więc wypracowaną wcześniej technologię do analizy najmłodszych. Po przeprowadzeniu badań na ponad 80 dzieciach – tych zdrowych i u których zdiagnozowany był autyzm – wyniki okazały się jednoznaczne. Sposób korzystania z urządzenia mobilnego przez  dzieci ze spektrum jest inny niż u dzieci rozwijających się prawidłowo.

Paweł Jarmołkowicz – CEO Harimaty – mówi “Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku opracowania narzędzia diagnostycznego, które będzie szeroko dostępne i które może zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o diagnozie zaburzeń”.

Jest to ogromy sukces w dziedzinie mHealth (mobilne zdrowie) oraz ogólnie na polu problemu jakim jest autyzm. Pragniemy bardzo serdecznie pogratulować całemu zespołowi Harimaty! Życzymy również dalszych  – także wspólnych – sukcesów.

A co Harimata planuje w najbliższym czasie?

– już niebawem dostępna będzie pierwsza aplikacja, która na podstawie tego, w jaki sposób dziecko korzysta z gry edukacyjnej będzie analizowała ryzyko wystąpienia u niego autyzmu. Aplikacja pojawi się w październiku 2014, będzie dostępna na platformę iOS.

– w najbliższym czasie Harimata planuje także rozszerzenie działalności – w kierunku wykorzystania opracowanej technologii jako wsparcie diagnostyki innych zaburzeń rozwoju i zachowania u dzieci

– poza rozbudową technologii wspierającej diagnostykę, od września zaczynają się  prace nad stworzeniem systemu wspomagającego śledzenie postępów dziecka w terapii.

źródło:

IIC MAGAZINE oraz Harimata