PIŚMIENNICTWO I AUTYZM: JAKIE SĄ WYZWANIA?

0

Czytanie i pisanie to prawa wszystkich obywateli Brazylii, gwarantowane przez Konstytucję. Pisanie i czytanie pozwalają osobie przełożyć myśli na tekst i komunikować swoje potrzeby, a także chodzić do szkoły iw przyszłości wykonywać zawód.

Jednak umiejętność czytania i pisania u dzieci z autyzmem może być wyzwaniem dla rodziców i nauczycieli. Dzieje się tak, ponieważ uczniowie z autyzmem doświadczają specyficznych wyzwań związanych z procesem uczenia się. Na przykład pisanie jest wyzwaniem dla wielu uczniów z autyzmem, ponieważ obejmuje koordynację, siłę mięśni, zdolności motoryczne, umiejętności językowe i organizację.

Ponieważ każde dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) jest wyjątkowe, ważne jest, aby obserwować indywidualne cechy – jak dziecko postrzega świat, jego trudności, choroby współistniejące, rozwój językowy, myśli i co robi, aby radzić sobie ze swoimi trudnościami. frustracje.

W związku z tym pomoc kilku pedagogów może okazać się konieczna i przeprowadzić ocenę psychopedagogiczną, aby ocenić poznanie i psychomotorykę, a także sposoby odnoszenia się do świata. Pytania te mają fundamentalne znaczenie dla tworzenia strategii w czasie nauki czytania i pisania oraz dostosowania środowiska do potrzeb dziecka z ASD.

Trudności w nauce

Dzieci autystyczne często mają trudności z uczeniem się w tradycyjny sposób, ponieważ ich mózgi po prostu nie przetwarzają informacji w sposób, w jaki robią to inne dzieci. Są inaczej okablowane i mogą wymagać dodatkowego wsparcia w określonych obszarach, takich jak:

Rozumienie – doświadczają trudności w zrozumieniu, organizowaniu i planowaniu języka. Zrozumienie tego, co dzieje się w historii, może być trudne.

Perspektywa – osoba z ASD może mieć trudności ze zrozumieniem, jak działają myśli i uczucia innych. I na przykład niezrozumienie motywacji bohaterów książek.

Uwaga – czasami trudno im utrzymać koncentrację i uwagę w historii. Czasami dzieciom z autyzmem może być trudno zrozumieć całościowy obraz.

Co można zrobić?

Istnieje kilka konkretnych technik, które pomagają w tym procesie uczenia się. Wśród nich jest metodologia foniczna, czyli najpierw uczy się dźwięków każdej litery, aż do osiągnięcia wymowy słowa i pozwala osobie na czytanie. Podkreślanie dźwięku liter może sprawić, że proces czytania i pisania będzie prostszy i skuteczniejszy.

Możliwe jest również wykorzystanie części wizualnej, aby uczeń z ASD mógł zobaczyć tworzenie się liter, a następnie słów. Istnieje wiele wczesnych umiejętności czytania i pisania, które są niezbędne do rozwijania umiejętności czytania i pisania przez dzieci. Wśród nich są rozmowy (zdolność mówienia i rozumienia tego, co zostało powiedziane); znać różne słowa; zrozumieć historie; zrozumieć, że słowa można podzielić na sylaby i dźwięki oraz wiedzieć, że litery wydają dźwięki.

Aby móc czytać i pisać, dziecko z ASD musi znać jak najwięcej słów, aby ułatwić naukę. Musisz także rozumieć historie i rozumieć, że litery składają się na słowa i że czytamy je od lewej do prawej. Ponadto muszą zrozumieć, że słowa można podzielić na sylaby i mniejsze dźwięki oraz że litery odpowiadają określonym dźwiękom.

Nie musisz czekać, aż Twoje dziecko rozpocznie szkołę, aby promować umiejętności czytania i pisania. Jeśli to możliwe, uwzględnij w swojej rutynie pewne czynności, które zachęcają do czytania i pisania i mogą pomóc w tym procesie. Kilka wskazówek ułatwiających czytanie:

  • pokazywać teksty, które są częścią codziennego życia i pobudzają do zrozumienia, np. w czasopismach, komiksach, pudełkach na zabawki, opakowaniach, kartkach urodzinowych;
  • napisz imiona i nazwiska członków rodziny na metkach i używaj ich podczas posiłków;
  • udostępnij papier, ołówki i kredki, aby dziecko mogło bazgrać lub pisać kiedy chce;
  • wiele dzieci lubi czytać książki lub czasopisma związane z ich szczególnymi zainteresowaniami, takie jak książki o dinozaurach, magazyny samochodowe czy magazyny o superbohaterach. Nie należy ich zniechęcać do czytania tego materiału, ponieważ motywuje go to do interakcji ze słowami.

Wybierając szkołę, należy sprawdzić, czy placówka edukacyjna jest przygotowana do udzielenia wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebuje dziecko z ASD. Sprawdź również, czy są wyszkoleni fachowcy, a środowisko jest dla niej bezpieczne i sprzyja rozwijaniu swoich umiejętności, z poszanowaniem jej ograniczeń i indywidualności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj