Koronawirus i autyzm: sprawdź działania na kwarantannę!

0

W 2020 roku, w związku z pandemią koronawirusa, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu spędziliśmy w izolacji społecznej. Nie oznacza to jednak, że data nie jest już ważna. W rzeczywistości jest to dla nas idealna okazja do omówienia wpływu koronawirusa (COVID-19) i rutynowych zmian dla dzieci z autyzmem i ich rodzin.

Koronawirus i autyzm
W naszym specjalnym poście o koronawirusie i autyzmie rozmawialiśmy z neurologiem dr Marcelo Masruha o tym, jak nowa choroba może wpłynąć na zdrowie dzieci z autyzmem.Jak wyjaśniono w tekście, dzieci i osoby z autyzmem NIE są zagrożone chorobą. Jednak rutynowe zmiany spowodowane pandemią koronawirusa mogą mieć negatywny wpływ na dzieci z autyzmem.

Według psycholog Giovanny Mazzocco „dzieci z ASD są zazwyczaj odporne na zmiany. To sprawia, że ​​stykają się z nowymi bodźcami, co kończy się ich dezorganizacją psychiczną”.Znaczenie rutyny jest stałym problemem, gdy mówimy o dzieciach z autyzmem, zwłaszcza w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. W tym roku wiele rodzin stanęło przed wyzwaniem nowej rutyny ze swoimi neuroatypowymi dziećmi.

Znaczenie rutyny dla dzieci autystycznych
Giovanna Mazzocco przypomina nam, że „wszyscy badani odnoszą korzyści, gdy postępują zgodnie z rutyną. Jednak w przypadku dzieci autystycznych posiadanie tej rutyny staje się jeszcze ważniejsze, ponieważ daje im pewną przewidywalność zdarzeń”.W przypadku dzieci i osób neurotypowych sytuacja izolacji społecznej może generować stres i niepokój. A w przypadku dzieci i osób z autyzmem ta zmiana rutyny może generować jeszcze bardziej stresujące, a nawet agresywne zachowanie.

Psycholog wskazuje pewne działania, aby rodziny z dziećmi autystycznymi mogły spróbować załagodzić sytuację. „Nawet teraz, podczas kwarantanny, ważne jest zapewnienie minimalnej przewidywalności wydarzeń, które będą miały miejsce w ciągu dnia. Niezwykle ważne jest, aby zachować niektóre czynności, które zostały już przeprowadzone wcześniej, takie jak zajęcia szkolne, a nawet zaproponować zajęcia z dzieckiem” – mówi Giovanna. „Można to zrobić za pomocą pomocy wizualnych z obrazami tego, co będzie robione w ciągu dnia, aby pomóc dziecku zorganizować się psychicznie”.

Brak terapii podczas koronawirusa
Kolejną przemianą w rutynie dzieci z ASD jest brak terapii w tym czasie.W rozwoju swoich dzieci wiele rodzin polega na wsparciu różnych specjalistów, takich jak psycholodzy, fizjoterapeuci i logopedzi. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację, wielu terapeutów bezterminowo zrezygnowało ze swoich usług.

Wiemy, że nie da się całkowicie zastąpić pracy tych fachowców. Jednak psycholog Giovanna Mazzocco przypomina nam, że „każda sytuacja w domu może być okazją do nauki”! W ten sposób dziecko nadal jest stymulowane i uczy się w okresie izolacji.Zajęcia dla dzieci z autyzmem na kwarantannie.Stosowana Analiza Zachowania (ABA) łączy techniki i narzędzia szeroko stosowane w leczeniu autyzmu. I mogą być bardzo pomocne nawet w tym okresie.

Mazzocco stwierdza, że ​​„ważne jest, aby zaproponować współpracę lub zasoby, które masz w domu i które można dostosować”. Psycholog dodaje: „wstawienie niektórych zadań przyczynia się do ugruntowania umiejętności samodzielnej zabawy. W nim dziecko angażuje się samodzielnie. A zatem zapobiega powstawaniu negatywnych zachowań z powodu lenistwa i potrzeby uwagi, sprzyjając także koncentracji”.

W tym filmie Giovanna Mazzocco i psycholog Joice Andrade polecają niektóre z tych działań. Mogą być wykonywane w domu i przynosić korzyści dzieciom autystycznym. Wymeldować się!

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
Chociaż jesteśmy w izolacji społecznej, nie możemy pozwolić, aby ta ważna data została pusta! Dlatego proponujemy Wam, matkom i ojcom dzieci z ASD, abyście podzielili się swoimi doświadczeniami z tego okresu.Aby uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zapraszamy wszystkich do zamieszczania zdjęć swoich rodzin wykonujących zaproponowane powyżej czynności lub do opowiedzenia nam, co robiłeś, aby opiekować się swoimi dziećmi podczas kwarantanny.

Czy mam szansę mieć kolejne dziecko ze spektrum autyzmu? To pytanie często pojawia się w rodzinach, które mają dzieci z autyzmem. Badania nad przyczynami zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) już wykazały, że schorzenie to ma związek z genetyką.

Na przykład najnowsze badanie wykazało, że ryzyko autyzmu ma głównie podłoże genetyczne, około 97%, z dziedzicznością 81%, a tylko 1% do 3% przypadków przypisuje się czynnikom środowiskowym. W obliczu tego odkrycia: jakie są szanse, że dziecko z autyzmem ma rodzeństwo również będzie autystyczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj