Wyzwania rodziców dzieci autystycznych

0

Rodzice dzieci autystycznych doświadczają wielu trudności w procesie diagnozy. Skupione na zrozumieniu „różnych” objawów ich dzieci (takich jak brak rozwoju mowy), szukają profesjonalnej pomocy. Ale nie zawsze wiedzą, jak sobie z tym poradzić: niektóre rodziny przechodzą przez fazę niewiary, zanim zaakceptują autyzm, inne już lepiej radzą sobie z tą wiadomością, ale martwią się o dobro i integrację swoich dzieci.

Proces diagnostyczny, tak niezbędny, jak jest, jest wyczerpujący dla rodziców dzieci autystycznych. Oprócz pierwszej potrzeby, którą jest poświęcenie się znalezieniu odpowiednich narzędzi pomocy dziecku, należy pamiętać, że ma to również wpływ na codzienne życie i zdrowie psychiczne rodziców.

Jak diagnoza wpływa na rodziny

Pierwszą trudnością – która może być dużym ciosem dla rodziców dzieci autystycznych – jest sam proces diagnostyczny. Amanda Marinho, matka chorej na ASD, wyjaśnia, że ​​początek przyniósł wiele wątpliwości: „Z rodziną na początku bardziej martwiło nas rodziców. Jak uczylibyśmy ludzi kompsuplementsowego funkcjonowania naszego dziecka?”

Dodaje, że proces rozumienia trudności, z jakimi boryka się dziecko z autyzmem, to wspólna praca pedagogów i członków rodziny: „Pracujemy w zespole ze szkołą i pokonanie tej relacji ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia i uznania dziecka. ze zdolnym uczniem, takim jak inni”.

Jasne jest jednak, że proces ten nie tylko powoduje pewne wyobcowanie u samych dzieci, wraz ze zmianą rutyny i leczenia, ale może być również męczący dla rodziców dzieci autystycznych. „Nasza rutyna bardzo się zmieniła, stała się bardziej intensywna i ścigamy się z dodaniem niezbędnych terapii, ale ewolucja podąża za pozytywną zmianą”, mówi Amanda.

Cała ta praca może przytłoczyć rodziców dzieci autystycznych i ważne jest, aby szanowane były również potrzeby całej rodziny. Amanda kończy: „Każdy miał swój czas adaptacji i akceptacji. Wczesne terapie rodzinne bardzo pomagają zrozumieć, co otrzymuje rodzina. Rutyna przyniosła wyjaśnienie autyzmu, spotkanie z naszym synem, przeżywanie naszej rodzinnej chwili: ojciec, matka i syn na spektrum”.

Jak radzić sobie z trudnościami

Aby przyczynić się do dobrego funkcjonowania rodziny, która pomaga zarówno dziecku z ASD, jak i rodzicom, należy zadbać o to. Pierwsza to sztafeta opieki. Kiedy tylko jeden rodzic jest odpowiedzialny za codzienne życie dziecka, nakładają oni na osobę wiele wymagań, co ostatecznie wpływa na relacje oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.

Ponadto profesjonalna pomoc jest istotna dla wszystkich stron. Oprócz pomocy społecznej, która jest przewidziana ustawą 8742 (prawo do Pomocy Społecznej, która gwarantuje pomoc w odniesieniu do podstawowych potrzeb osoby z autyzmem), wszyscy członkowie rodziny mogą skorzystać z psychoterapii, aby mieć bezpieczną przestrzeń w kontaktach emocjonalne i psychiczne problemy autyzmu.

Rutynowa organizacja dla dzieci z autyzmem

Dla większości rodziców wprowadzenie organizacji domowej do rutyny ich dzieci jest wyzwaniem. W przypadku rodziców dzieci autystycznych konieczne jest również dostosowanie tych wymagań do wymagań dzieci. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko nie powinno pomagać w domu. Wręcz przeciwnie, bardzo ważne jest wypracowanie nawyków organizacyjnych, zarówno osobistych, jak i otoczenia.

Należy jednak zauważyć, że dzieci autystyczne mają pewne trudności poznawcze, które są skutkiem autyzmu. Nie zawsze są takie same, ponieważ autyzm to spektrum. Ale istnieją wspólne czynniki, które mogą powodować wrażliwość u dzieci. I wielu z nich pojawia się, kiedy trzeba coś zorganizować.

Rutyna, która ustala przewidywalność dziecka z ASD

Tak więc pierwszym krokiem jest nauczenie dziecka, jak ważne jest posiadanie organizacji. Dzieci autystyczne korzystają z dobrze zorganizowanego systemu. Tak więc wiedza o tym, gdzie są twoje rzeczy, w jakiej kolejności należy wykonać zadania i jaki będzie harmonogram dnia, a także pomoc w organizacji, jest bardzo korzystna dla zdrowia psychicznego tego dziecka. Pamiętaj, pamiętaj, że rodzice mogą i powinni pomóc ci w aktualizowaniu tej rutyny.

W zależności od wieku dziecka i bliskości języka werbalnego możliwe jest wstawianie list rzeczy do zrobienia, takich jak obrazy i naklejki, które mogą przedstawiać każde zadanie. Jeśli chodzi o obowiązki szkolne, ważne jest, aby dziecko miało wszystko ułatwione po powrocie do domu. Tak więc kolorowe foldery i zakładki to zabawny i przyjemny sposób na przechowywanie. Oddzielne elementy, dopóki nie zostaną użyte. W ten sposób proces organizacji staje się mniej wyczerpujący, a dziecko nie musi przeszukiwać wszystkich swoich rzeczy w poszukiwaniu określonego przedmiotu.

Na przykład, gdy dziecko otrzymuje arkusze zadań domowychw szkole, jeśli zmiesza się z innymi materiałami, może się zgubić do ostatniej chwili. W takiej sytuacji każde dziecko, a zwłaszcza dzieci autystyczne, reagują z irytacją i frustracją, że muszą zrobić coś poza rutyną. Jeśli czynność jest dobrze rozgraniczona i dobrze zapisana, łatwiej jest wprowadzić listę czynności na dany dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj