W wywiadzie Carolina Sanchez broni, że osoby niepełnosprawne są legalnymi operatorami

0

W Brazylii prawie jedna czwarta populacji to osoby niepełnosprawne (PCD), według ostatniego spisu ludności IBGE. 45 milionów obywateli codziennie wzywa społeczeństwo do przygotowania się do zagwarantowania im prawa do równości warunków i zaoferowania narzędzi integracji w najróżniejszych środowiskach i wymiarach stosunków społecznych.

Uchwalona w 2009 roku w Brazylii Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych miała kluczowe znaczenie dla postępów tego kraju w tej kwestii. Sześć lat później, w 2015 roku, weszła w życie brazylijska ustawa o włączeniu osób niepełnosprawnych (Statut osób niepełnosprawnych).

3 grudnia świętuje powstanie Światowego Programu Działań na rzecz Osób Niepełnosprawnych i jest datą ustanowioną przez ONZ Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.W tym dniu ANESP zaprasza EPPGG Carolina Sanchez Gomes na wywiad na temat wyzwań Brazylii związanych z wykorzystaniem integracji jako narzędzia transformacji społecznej.

Z wykształcenia pedagog, ukończyła studia magisterskie w Integracion de Personas con Discapacidad na Uniwersytecie w Salamance w Hiszpanii. Obecnie pełni funkcję Sekretarza Wykonawczego Sekretarza Nadzwyczajnego ds. Osób Niepełnosprawnych Rządu Okręgu Federalnego, do którego jest przydzielona.

ANESP: Jako osoba niepełnosprawna, jak Twoja życiowa trajektoria dotarła do chwili obecnej?

CAROLINA SANCHEZ: Mam rzadką, postępującą chorobę neurologiczną. Tak zwana ataksja Friedreicha, która wpływa głównie na koordynację ruchową i równowagę, spowodowała moją niepełnosprawność. Pierwsze objawy pojawiły się około 11 roku życia, ale zdiagnozowano mnie dopiero w wieku 18 lat. W tym czasie moje trudności były dość łagodne. Gdy pojawiły się przeszkody, zacząłem doświadczać kilku trudności. W 2000 roku objąłem stanowisko EPPPG 5 klasy. Oprócz mnie były jeszcze dwie inne osoby niepełnosprawne – Erico i Izabel Maior – od których się uczyłam i zachęcałam do pracy, nauki i poświęcenia się problematyce osób niepełnosprawnych. Tam zrozumiałem, jak ważny będę w tej pracy. Od tamtej pory, w ciągu tych prawie 21 lat jako EPPGG, pracowałem i nadal pracuję nad politykami publicznymi skierowanymi do osób niepełnosprawnych.

ANESP: Zgodnie z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych termin „niepełnosprawność” jest wynikiem interakcji między osobami niepełnosprawnymi a barierami, które uniemożliwiają im pełne uczestnictwo w społeczeństwie z równymi szansami. Czy zgadzasz się z tą koncepcją? Jakie są Pana zdaniem główne mankamenty dzisiejszego społeczeństwa, w obliczu wyzwań stawianych przez osoby z różnymi utrudnieniami, które dążą do pełnego prawa do godnego życia?

CAROLINA SANCHEZ: Tak, zgadzam się. Także dlatego, że byłem jednym z przedstawicieli Brazylii w dyskusjach i opracowaniu Konwencji. Ruch osób niepełnosprawnych w Brazylii i na całym świecie zawsze był walką o postrzeganie niepełnosprawności z tej nowej perspektywy, że niepełnosprawność jest wynikiem interakcji między przeszkodami (przeszkodami) jednostki a przeszkodami w ich uczestnictwie w życiu społecznym . Wyzwań jest wiele. Podsumowałbym je jednak jednym słowem: włączenie. Włączyć to zaakceptować, a przede wszystkim szanować różnice każdej jednostki, zapewniając im pełny i bezwarunkowy efektywny udział w społeczeństwie.

ANESP: Jaka jest Pana zdaniem Brazylia w czasie Konwencji, a jak jest dzisiaj, jeśli chodzi o wyzwania związane z włączeniem osób niepełnosprawnych?

CAROL SANCHEZ: Od tego czasu minęło prawie 12 lat i moim zdaniem polityka znacznie się rozwinęła, ponieważ Konwencja została przełożona na brazylijskie ustawodawstwo, poprzez brazylijskie prawo o integracji, uchwalone w 2015 roku. ponieważ włączyła do ustawodawstwa krajowego postanowienia Konwencji.

To też było fundamentalne, bo przyniosło pewne zmiany w naszym prawodawstwie na lepsze. Jak to, co wydarzyło się w Krajowej Polityce Integracji Osób Niepełnosprawnych, która została zmieniona w związku z Konwencją i brazylijskim Prawem Integracji, która moim zdaniem znacznie się poprawiła. Przykładem tego jest to, co stało się z Kodeksem Cywilnym, który do tej pory nie uważał osoby z niepełnosprawnością intesuplementtualną, nazywaną wówczas psychiczną, za pełnoprawnego obywatela.

Zmodyfikowała to brazylijska ustawa o włączeniu. Kolejnym ważnym postępem jest artykuł, który jako akt nieuczciwości administracyjnej traktuje „niespełnienie wymogu dostępności przewidzianych w obowiązujących przepisach”. Wreszcie brazylijska ustawa o włączeniu jest bardzo kompletna. Trzeba to zastosować w praktyce. W tym celu wszyscy musimy nadzorować. Mamy dzisiaj bardzo aktywne Ministerstwo Publiczne. Od nas, osób niepełnosprawnych, zależy, czy będziemy właściwymi operatorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj