Czasopismo nauczyciela przechodzi transformację

0

Magazyn Nova Escola, jak wiesz, ulegnie zmianie: to ostatnie drukowane wydanie, jakie otrzymasz. Ale nie martw się, zostaniemy po twojej stronie. We współpracy z nauczycielami stworzyliśmy nowe narzędzie cyfrowe, aby wspierać Cię w codziennym życiu w klasie. Przez 33 lata jego strony, na papierze lub w formie wirtualnej, tworzyły połączenie między ludźmi takimi jak ty, czytelniku, a ludźmi takimi jak ja, którzy piszą te wersy.

Z jednej strony nauczyciele szkół publicznych, tacy jak Wilza, trenerzy tacy jak Selma i początkujący zawodowi, tacy jak Guilherme (przeczytaj poniższe stwierdzenia). Wewnątrz redakcji, dziennikarzy, projektantów i specjalistów. Misją było dostarczanie wysokiej jakości treści, dobrze wyjaśnionych i zilustrowanych. W swojej 33-letniej trajektorii Nova Escola była ogromna: w 2008 r.

osiągnęła poziom 1 miliona egzemplarzy, a dzięki pakietowi z Ministerstwem Edukacji (MEC) przez kilka lat była dostępna bezpłatnie w szkołach w całej Brazylii. Tytuł śledził walkę o dostęp do edukacji, zmiany w Ustawie dyrektyw i podstaw (LDB) i Narodowym Planie Edukacji (PNE), doceniał zawód nauczyciela, opisywał kierunki pedagogiczne, nowości w poszczególnych dydaktykach i poruszał kontrowersyjne tematy.

Nasz wysiłek został nagrodzony zdaniem, wypowiedzianym przez nauczycielkę z Regionu Środkowego Zachodu: „Dla mnie czytanie Nova Escola oznacza posiadanie u boku koordynatora pedagogicznego”. Ten tekst nie pasuje do wszystkich doświadczeń tego, kto został sportretowany, kto wyprodukował, kto był inspirowany przez te trzy dekady. Poniższe raporty przywołują wyjątkowe chwile z magazynem.

Format się zmienia, ale kontynuujemy z taką samą powagą w bardziej interaktywnych modelach, na jakie pozwala ten cyfrowy świat. Ktokolwiek był po tej stronie, zamyka cykl: nie bez smutku, ale z wielkim zaszczytem, ​​że wspierałem Cię, Czytelniku, w szlachetnym zadaniu wychowania tak wielu dzieci i młodzieży.

Jaka jest rola nauczyciela w procesie nauczania?

Role i atrybuty nauczycieli zmieniły się radykalnie w ostatnich dziesięcioleciach. Przy tak wielu zmianach nadszedł czas, aby zapytać: jaka jest obecnie rola nauczyciela w procesie nauczania?Nie ma nic bardziej inspirującego niż obserwowanie „idealnej” nowoczesnej klasy:

  • Entuzjastyczni uczniowie wykonujący różne czynności w klasie
  • Technologia pomagająca uczniom i nauczycielom lepiej wykorzystywać czas spędzony w szkole
  • Nauczyciele wykorzystujący swoją wiedzę do wzmacniania uczenia się uczniów.

Chociaż nie zawsze tak jest w rzeczywistości we wszystkich szkołach, bez wątpienia jest to scenariusz, w którym większość pedagogów inspiruje się, gdy wyobrażają sobie lepszą przyszłość.Wiele musiało się zmienić – i wciąż wiele się zmienia! – żeby taki scenariusz mógł się urzeczywistnić.

Cała tradycyjna struktura nauczania przedstawia zupełnie inny obraz niż ten w powyższym akapicie.W tradycyjnych metodologiach uczniowie są podwładnymi, a nauczyciele są absolutnymi mistrzami. Zajęcia są „statyczne”, na kredzie i tablicy, i przebiegają według liniowego modelu: wiedza idzie od nauczyciela do ucznia – i to wszystko.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ta logika uległa radykalnej zmianie. Twarzą w twarz, tradycyjne modele i aktywne modele nauczania wyraźnie pokazują pewne różnice.Być może jedną z najważniejszych jest właśnie rola nauczyciela w procesie nauczania.Czy idealny nauczyciel byłby rodzajem mówcy, zgodnie z jednokierunkowym modelem przepływu uczenia się, czy też facylitatorem wymiany wiedzy?

Nowy świat, Nowa szkoła

Szkoły podążają za trendami swoich czasów. Żyjemy w dynamicznym, hiperpołączonym społeczeństwie, w którym główne zmiany społeczne i strukturalne zachodzą w coraz szybszym tempie.

Takie zmiany w końcu zderzają się z uniwersum edukacji, które musi przetworzyć te bodźce i przemyśleć sposób prowadzenia nauczania.Świat XXI wieku jest dynamiczny i wymaga nowych umiejętności, a aby móc go zrozumieć i żyć w zgodzie z rówieśnikami, rola szkoły jest coraz ważniejsza.

Szkoła jest często jedynym miejscem spotkań towarzyskich młodych ludzi.Klasy dzisiaj integrują ludzi z najróżniejszymi życiorysami, pochodzeniem rodzinnym, wiedzą, pragnieniami i marzeniami.To do nauczycieli – profesjonalistów, którzy na co dzień zmagają się z tą wspaniałą mieszanką kulturową – należy zrozumienie tej nowej rzeczywistości i wykorzystanie swojej wiedzy, aby wzmocnić pozytywne strony ich społeczności studenckiej i pomóc im naprawić swoje słabości.

„Zmiany, które zaszły w szkołach, zmieniły także rolę nauczycieli. W przeszłości byli głównym źródłem wiedzy, liderami i edukatorami szkolnego życia swoich uczniów. Byli najwyższym autorytetem w klasie i często przyjmowali rolę rodzica” – pisze szanowany badacz.

„Dzisiaj nauczyciele prezentują informacje i pokazują uczniom, jak sobie z nimi radzić. Chociaż nadal są uważani za swego rodzaju „lidera” w klasie, można ich rozumieć jako pomocników w procesie uczenia się. Są bardziej „pomocnikami” niż wychowawcami, a także doradcami rodziców” – wyjaśnia badaczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj