Terapia dzieci z autyzmem

terapia dzieci z autyzmem

terapia dzieci z autyzmem

Autyzm – zaburzenie rozwojowe, którego symptomy uwidaczniają się we wczesnym dzieciństwie, u wielu dzieci objawia się bardzo różnie i ciężko jest uogólnić te objawy. Najczęściej jednak mówi się o: objawach dotyczących interakcji społecznych, problemach z komunikacją oraz nietypowych zachowaniach.

Niestety nie ma możliwości wyleczenia autyzmu, ale wczesna i codzienna terapia oraz edukacja  może bardzo pomóc przygotować dzieci do późniejszego samodzielnego funkcjonowania.

Ważnym elementem terapii dzieci z autyzmem – jak podkreśla terapeutka z Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Krakowie, Pani Anna – są codzienne, przygotowane wg konkretnego schematu/planu zajęcia, mające na celu rozwój kompetencji społecznych oraz naukę spędzania wolnego czasu. Istotne jest, by miarę możliwości przestrzegać tego planu, żeby nie stresować dodatkowo dziecka.

Popularną metodą terapii jest terapia behawioralna, jednak coraz bardziej znana jest też nowa metoda 3i – intensywna, indywidualna, interaktywna. Jej głównym założeniem jest poprawa komunikacji dziecka z autyzmem, poprzez indywidualny program sesji z wolontariuszami – terapeutami. Przez 40 godzin tygodniowo, różni wolontariusze odwiedzają dziecko w jego domu, a sama terapia polega głównie na spędzaniu czasu z dzieckiem, co potem przekształca się w zabawę.

Istnieje również wiele terapii zajęciowych i terapii wspomagających. Zalicza się do nich np. hipoterapia, dogoterapia czy muzykoterapia. Jedną ze wspomagających terapii jest też DrOmnibus. Ważne, by umiejętnie stymulować rozwój dziecka nie tylko podczas zajęć, ale także w domu.

Udostępnij post:
Avatar
Autor