Osoby z autyzmem poszukiwane

office-worker-computer-screen-keyboard-ergonomics

Duże firmy technologiczne czy informatyczne takie jak SAP AG (międzynarodowa firma zajmująca się oprogramowaniem biznesowym) są zainteresowane zatrudnianiem osób z cechami autystycznymi.

Firma ta, ma swój program „Autism at Work” („Autyzm w Pracy”), w ramach którego zatrudniają osoby z autyzmem. Szef programu w Stanach Zjednoczonych, Jose Velasco twierdzi, że mają oni zdolności, których „ludzie zdrowi” mogą nie mieć. SAP szuka osób, które na przykład mają umiejętność koncentracji na zadaniach przez długi czas czy ludzi, którzy mają mogą wykonywać rzeczy, które dla innych mogą wydawać monotonne, ale mają ogromne znaczenie dla firmy. Badania nad autyzmem, których autorem jest Simon Baron Cohen – profesor na Uniwersytecie w Cambridge – potwierdzają, że występuje związek między spektrum autyzmu a zwiększoną koncentracją nad niektórymi zestawami zadań.

Jose Velasco uważa też, że ludzie dotknięci autyzmem mają ogromne możliwości cenione w firmie informatycznej. SAP zatrudnia 30 pracowników z autyzmem w kilku krajach na świecie (między innymi w Irlandii, Niemczech, Indiach, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych) i planuje do 2020 roku powiększyć tę liczbę do ponad 600.

Niestety osoby z autyzmem ciągle mają problemy ze znalezieniem pracy. Głównie dlatego, że często bardziej liczy się to czy ktoś „pasuje” w społeczeństwie i czy ma umiejętności pozwalające przejść przez rozmowy kwalifikacyjne – czyli coś co może być dużym problemem dla ludzi z autyzmem. Mniej liczą się faktyczne umiejętności np. techniczne.

Patrick Viesti, który ma syndrom Aspergera i bierze udział w programie w firmie SAP, powiedział:

„Metka” zespołu Aspergera, autyzmu czy jakakolwiek inna „metka” nie określa kim jesteś. To Ty sam to definiujesz.

Myślę, że warto wziąć sobie do serca jego słowa.

Źródła:

http://america.aljazeera.com/watch/shows/real-money-with-alivelshi/articles/2014/4/1/big-companies-sayitasgoodbusinesstohirepeoplewithautism.html
http://www.valuewalk.com/2014/03/sap-ag-adr-sap-hiring-workers-with-autism/
http://pando.com/2014/03/31/tech-companies-deliberately-attempting-to-hire-people-with-autism/

Udostępnij post:
Avatar
Autor