Jak zapewnić dziecku z ASD bezpieczeństwo w samochodzie?

Wakacje przed Wami, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak je najlepiej zorganizować? Tak, by Twoje dziecko nie czuło się zagubione w nowym otoczeniu i w nowych okolicznościach, a jednocześnie, by dni podczas wakacji nie mijały Wam na wypełnianiu codziennej rutyny. Co możesz zrobić, aby ułatwić wyjazd dziecku i… sobie? Dziś podrzucamy kilka pomysłów na to, jak zorganizować dziecku czas w samochodzie oraz jak przygotować je do wyjazdu.

Nieodłącznym elementów wakacyjnych wyjazdów są środki transportu. Nie można zapominać, że sama podróż to już dla autysty spore wyzwanie. W zależności od tego, jaki środek transportu wybieracie, spróbuj przewidzieć, jakie sytuacje mogą Cię w nim czekać.

4 wskazówki, które pozwolą Wam zachować bezpieczeństwo w samochodzie:

  • Dziecko należy zawsze wozić na tylnym siedzeniu po stronie pasażera, przy włączonej blokadzie odpinania pasów. Dzieci z autyzmem są nieprzewidywalne – będą próbowały wydostać się z samochodu nawet podczas jazdy.

  • Z tylnego siedzenia usuwamy wszelkie przedmioty, do których dziecko mogłoby sięgnąć, a następnie zjeść, zniszczyć albo wyrzucić.

  • Nigdy nie zostawiamy dziecka z autyzmem samego w samochodzie.

  • Zawsze sprawdzamy, czy samochód stojący na podjeździe jest zamknięty i czy kluczyki są w bezpiecznym miejscu. Jeśli dziecko ciągle odpina pasy, można zastosować jeden z wielu dostępnych w sprzedaży przyrządów, które utrudniają ich odpięcie.

Źródłohttps://www.especialneeds.com/blog/seat-belt-buckle-guard/


Jak przygotować dziecko do samochodowej wycieczki?

 

 

Powyżej mapa plany treningowego. Pamiętaj o pokolorowaniu właściwego żetonu po zakończeniu każdego zadania!


Tutaj znajdziesz pełną wersję planu treningowego wraz z materiałami do pobrania i wydruku!

 

O tym, co możesz zrobić jeszcze przed wyjazdem pisaliśmy w poprzednim wpisie. Jeśli chcesz rozpocząć przygotowania do wyjazdu od wspólnego pakowania walizek, koniecznie zajrzyj tutaj. Może się okazać, że pakowanie czas zacząć, nawet jeśli na wakacje wyjeżdżacie dopiero za miesiąc. Nic tak nie mobilizuje jak walizki w przedpokoju!


Jeśli chcesz ograniczyć stres dziecka podczas wyjazdów:

 

 

  • Zapewnij strukturę, porządek i przewidywalność;
  • Nie wymuszaj sytuacji społecznych;
  • Dbaj o relaks i poczucie zadowolenia dziecka (np. pamiętaj o ulubionej zabawce, nie rezygnuj z ważnych rytuałów);

Co zrobić, jeśli autystyczne dziecko W KÓŁKO odpina pasy w samochodzie?

Nasza 4,5-letnia córka ma autyzm. Mieliśmy z nią mnóstwo problemów, ale jednym z najpoważniejszych, takim, że chyba nie ma na niego sposobu, jest to, że W KÓŁKO odpina swoje pasy w samochodzie. Zobacz: https://www.dailystrength.org/group/autism-autism-spectrum/discussion/autistic-child-unbuckles-car-seat-over-and-over

Tutaj znajdziesz wyczerpujący poradnik, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Broszura powstała dzięki National Center for the Safe Transportation of Children with Special Healthcare Needs, ufundowana została przez National Highway Traffic Safety i National Safety Council:

https://www.preventinjury.org/getattachment/0a34fdf2-a75b-4dff-8629-adaf162dfbbb/Autism;.aspx


Przygotuj się na podróż samochodem, samolotem czy innymi środkami lokomocji, na które się zdecydujecie. Poniżej znajdziesz gotowe plany treningowe, które pozwolą Ci przygotować dziecko do podróży wybranym środkiem lokomocji oraz zorganizować jego czas już w trakcie podróży:

Tutaj znajdziesz nasze bezpłatne programy treningowe związane z wybranymi środkami lokomocji:

 

 

 

Udostępnij post:
Avatar
Polonistka, doktorantka na UJ, w DrOmnibus odpowiedzialna za tworzenie materiałów edukacyjnych i rozwój koncepcji metodycznych w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia dla nauczycieli. Publikuje w prasie i w internecie. Od lat zaangażowana w pracę dydaktyczną.

Polish philologist and doctoral student at the Jagiellonian University in Krakow. At DrOmnibus, develops educational materials and methodological concepts for working with children with SEND. Conducts workshops for children and young and courses for teachers. Publishes articles online and in the press. Has many years of experience in didactics.