DrOmnibus w mediach

Miniony tydzień był dla nas szczególnie udany. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w mediach pojawiło się wiele informacji o DrOmnibusie – naszym kompleksowym narzędziu dostępnym na tablety, wspierającym terapię dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju. W tym wpisie przytoczymy Wam jedynie wybrane fragmenty artykułów, jednak już teraz gorąco zachęcamy do zapoznania się z ich całością (linki dostępne poniżej) – mnóstwo ciekawych informacji na temat autyzmu i nowych kierunków w jego terapii. Zaczynamy!

Na blogu AK74.pl pojawił się obszerny wywiad z Bogumiłą Matuszewską, prezes DrOmnibusa. Opowiadała o technicznych aspektach naszego narzędzia, o powstaniu firmy, partnerstwie z Harimata ale także dlaczego DrOmnibus jest bezpieczny dla dzieci i dlaczego rodzice mogą nam zaufać.

„AK74 – Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa to jest „czy to jest bezpieczne”? W sensie dlaczego mam zaufać jakiejś aplikacji?

BM – Dlaczego (…) ktoś ma zaufać rozwiązaniu DrOmnibus? Przede wszystkim dlatego, że stoi za nim sztab specjalistów. Ściągnęliśmy do siebie najlepszych znanych nam praktyków, którzy od lat pracują z dziećmi i w swojej pracy korzystają również z aplikacji na tablety, widząc w tym dużą wartość.Zanim w ogóle rozpoczęliśmy pracę nad projektem, nasz zespół terapeutów opracowywał podwaliny pod produkt. Pod okiem Aliny Smyczek powstawała matryca umiejętności oraz schematy systemu i gier, w oparciu o które przygotowywaliśmy potem konkretne aplikacje. Ponadto nad jakością pracy czuwa cały czas Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych, która jest naszym partnerem merytorycznym (…).”

Zostaliśmy też dostrzeżeni przez poważne portale biznesowo-technologiczne. Na łamach Forbes.pl oraz Pulsu Biznesu można było przeczytać o nowoczesnych metodach terapii autyzmu. W tych zestawieniach oczywiście nie można było pominąć DrOmnibusa!

„Po wystawieniu diagnozy nie jest wcale łatwiej. Terapia i edukacja autystycznych dzięki wymaga bowiem mnóstwo zaangażowania (…). Teraz rodzice i terapeuci mogą też szukać pomocy w nowych technologiach. Co ciekawe, na tym wąskim i dopiero kształtującym się rynku, zaczynają aktywnie działać polskie firmy. Krakowskie start-upy DrOmnibus i Harimata oferują na przykład swoje aplikacje na tablety, umożliwiające śledzenie rozwoju dzieci z różnymi spektrami zaburzeń – w tym z autyzmem (…). Polskie aplikacje oferują interaktywne gry dla dzieci i obserwację ich osiągnięć dla dorosłych. W ten sposób spełniają jednocześnie funkcję terapeutyczną jak i diagnostyczną, operując w niezwykle przystępnym dla dzieci świecie.”

„Na wsi (..) mieszkają (…) różne zwierzęta. Obrazki przedstawiają poszczególne zwierzaki, a dzieci słysząc dźwięki muszą dopasować je do właściwych zwierząt. Dzięki temu pastuch nakarmi wszystkie. Tak wygląda jedna z gier opracowanych przez polską firmę DrOmnibus, która specjalizuje się w produkowaniu aplikacji dla dzieci z zaburzeniami. O takich aplikacjach mówi się mało, ale raz w roku jest ku temu specjalna okazja. ONZ ustaliła, że 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (…).”

W mediach pojawiły się także dwa artykuły dotykające zagadnienia autyzmu, których jesteśmy autorami. We współpracy z Interia.pl oraz Dziennik.pl opublikowane zostały dwa nasze teksty:

Jestem terapeutą mojego dziecka

„Po postawieniu diagnozy rodzice dziecka autystycznego uwolnieni są od poczucia winy, że niewłaściwy rozwój, niedopasowanie do otoczenia i trudne zachowanie ich dziecka są wynikiem popełnionych przez nich błędów wychowawczych. Zderzają się jednak natychmiast z czymś innym – z przygnębieniem po diagnozie i bolesną świadomością posiadania dziecka niepełnosprawnego.

Z biegiem lat najbardziej zdeterminowani rodzice stają się ekspertami-samoukami, rejestrującymi znacznie więcej informacji na temat swoich dzieci niż pracujący z nimi specjaliści (zwłaszcza lekarze psychiatrzy mający sporadyczny kontakt z pacjentami). – Szybko zorientowałem się, że więcej na temat tego, jak zająć się moim dzieckiem, dowiem się od innych rodziców niż od specjalistów – mówi Adam, ojciec 7-letniego Igora.

– Oczywiście, są wyjątki i terapeuci, bez których Igor nigdy nie rozwijałby się tak dobrze, ale w większości wypadków szukając pomocy, najpierw pytam znajomych rodziców dzieci autystycznych, dopiero potem specjalistów. Wiem, że przechodzą przez to, co ja i rozumieją w mig o co mi chodzi. Poza tym mam wrażenie, że często nasze dzieci stają się dla nas największą pasją a wiedza o ich dysfunkcjach i potencjale, naszą najlepszą specjalnością.

Zarówno Matuszewska jak i tata Igora, zgadzają się co do jednego. Prawdziwą sztuką jest ważna dla efektywności terapii konsekwencja działania rodziców i współpraca ze specjalistami, tak by terapia odbywała się nie tylko raz na jakiś czas w ośrodku, ale i stała się częścią domowej codzienności – co ważne jednak – naturalną i nie przytłaczającą. Dlaczego taką?

– Często pomijana a szczególnie ważna dla rodziców jest niezbędna i trudna do wygospodarowania chwila wytchnienia – dodaje Matuszewska.”

Skuteczna diagnoza i terapia autyzmu? Poznaj nowe metody

„Nowe technologie zawładnęły terapią i pewnym krokiem wkraczają w świat diagnozy autyzmu. Co jednak ciekawe komputery powoli zaczynają odchodzić do lamusa na rzecz coraz powszechniejszych aplikacji na tablety. Sprawdźmy, jakie rozwiązania na urządzenia dotykowe z powodzeniem podbijają świat dziecka autystycznego.

Jak się okazuje, jednym z najczęściej wybieranych obecnie na świecie rozwiązań wykorzystywanych jako wsparcie terapii osób autystycznych są urządzenia dotykowe. Szybkość, z jaką uzupełniają one gamę narzędzi wykorzystywanych w terapii jest wręcz zadziwiająca. Zainteresowanie nie omija również środowiska naukowego – powstają pierwsze badania, publikacje a nawet całe konferencje poświęcone tylko i wyłącznie roli urządzeń dotykowych w terapii.

Czym jest to spowodowane? Jak czytamy na stronie www.zycie.ca – prostota obsługi, elementy wizualne i intuicyjna natura ekranów dotykowych w połączeniu z mobilnością i „fajnością” tabletów, spowodowały bliski cudowi przełom u wielu dzieci z całym spektrum chorób, w tym dzieci ze spektrum autyzmu.

– Tablet w terapii możemy wykorzystać tak naprawdę na trzy sposoby – informuje Bogumiła Matuszewska z firmy DrOmnibus oferującej system wsparcia terapii dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju oparty o gry na tablety. – Po pierwsze jako narzędzie do komunikacji, po drugie jako pomoc w terapii, czyli gry zastępujące lub uzupełniające tradycyjne narzędzia wykorzystywane na zajęciach i w końcu po trzecie do automatycznego monitorowania rozwoju dziecka.”

Zgodnie z tym co pojawiło się we wstępie – powyżej zostały umieszczone tylko niewielkie fragmenty tekstów, które dotyczyły DrOmnibusa, bądź których jesteśmy autorami, i gorąco zachęcamy do zapoznania się z całością! Dla nas to niezwykłe uczucie widzieć, że ktoś dostrzega naszą pracę, podziela nasz entuzjazm i chce o nas napisać. Mamy nadzieję, że takich wpisów przywołujących obecność DrOmnibusa w mediach będzie z miesiąca na miesiąc coraz więcej!

Udostępnij post:
Avatar
Autor
  • Michał Leszczyński

    No nieźle,nieźle,gratulacje i byle tak dalej :-)